Lodaer Img

Skolioza kod odraslih: Uzroci, simptomi i mogućnosti lečenja 

Skolioza je često povezana sa adolescentnim uzrastom, ali se može javiti i kod odraslih. Skolioza kod odraslih može nastati kao posledica degenerativnih promena na kičmi, neprepoznate adolescentne skolioze ili drugih zdravstvenih stanja. Ukoliko se ne tretira na vreme, može izazvati ozbiljne bolove i ograničenja u pokretljivosti. 

U ovom blogu ćemo objasniti uzroke skolioze kod odraslih, simptome koji je prate i opcije za lečenje, uključujući fizikalnu terapiju kao ključni deo tretmana. 

 

Uzroci skolioze kod odraslih 

Skolioza kod odraslih obično spada u jednu od dve kategorije: 

Degenerativna skolioza – Nastaje kao posledica starenja i degeneracije pršljenova i intervertebralnih diskova. S vremenom, kičma gubi stabilnost, što može dovesti do njenog iskrivljenja. 

Nelečena adolescentna skolioza – Neki odrasli nisu bili svesni da su imali skoliozu u mladosti i nisu je adekvatno tretirali. Tokom vremena, zakrivljenost kičme može postati izraženija i početi da izaziva bol i druge tegobe. 

Sekundarna skolioza – Može nastati kao posledica povreda, osteoporoze, neuromuskularnih oboljenja ili operacija na kičmi. 

 

Simptomi skolioze kod odraslih 

Simptomi skolioze mogu varirati u zavisnosti od stepena zakrivljenosti kičme i njenog uticaja na okolne strukture. Najčešći simptomi uključuju: 

  • Bol u leđima, naročito u donjem delu kičme 
  • Ukočenost i smanjena fleksibilnost kičme 
  • Neravnomeran položaj ramena ili kukova 
  • Povremene trnce ili slabost u nogama usled pritiska na nerve 
  • Umor nakon dužeg stajanja ili hodanja 

Ako primetite neki od ovih simptoma, važno je da se obratite stručnjaku za procenu i plan terapije. 

 

Dijagnostika skolioze kod odraslih 

Dijagnostika skolioze obično uključuje klinički pregled, rendgensko snimanje i, u nekim slučajevima, dodatne preglede poput magnetne rezonance ili skenera, kako bi se procenilo da li postoji pritisak na nerve ili druge komplikacije. 

 

Lečenje skolioze kod odraslih 

Iako skolioza kod odraslih obično ne napreduje brzo kao kod adolescenata, njeni simptomi mogu značajno uticati na kvalitet života. Srećom, postoje različiti pristupi lečenju koji mogu pomoći u smanjenju bola i poboljšanju funkcionalnosti. 

  1. Fizikalna terapija

Fizikalna terapija je jedan od najvažnijih vidova lečenja skolioze kod odraslih. Stručno vođeni program vežbi može: 

  • Ojačati mišiće leđa i trupa kako bi se poboljšala stabilnost kičme 
  • Poboljšati držanje i smanjiti bol 
  • Povećati fleksibilnost i pokretljivost 
  • Smanjiti rizik od daljeg pogoršanja stanja 

Pročitajte  još: Bol u leđima – diskus hernija 

U Fiziopreventivi, primenjujemo individualno prilagođene vežbe i manuelne terapije koje pomažu u smanjenju bola i poboljšanju funkcije kičme. 

  1. Kineziterapija

Kineziterapija se fokusira na korektivne vežbe koje pomažu u postepenom ispravljanju lošeg držanja i smanjenju asimetrije tela. Ove vežbe mogu biti od ključnog značaja za pacijente sa skoliozom jer pomažu u očuvanju mobilnosti i sprečavanju daljih komplikacija. 

  1. Akustični talasi za ublažavanje bola

Kod pacijenata koji imaju jake bolove zbog skolioze, terapija akustičnim talasima može pomoći u smanjenju napetosti mišića i poboljšanju cirkulacije. Ovaj neinvazivni tretman može biti odlična dopuna fizikalnoj terapiji. 

  1. Ortopedska pomagala

U nekim slučajevima, nošenje ortopedskih pomagala poput steznika može pomoći u održavanju stabilnosti kičme i smanjenju bola. Međutim, ova metoda se najčešće koristi kao dodatak fizikalnoj terapiji. 

  1. Operativno lečenje

U najtežim slučajevima, kada skolioza izaziva ozbiljne bolove, neurološke probleme ili značajno utiče na svakodnevni život, može biti preporučena operacija. Međutim, većina odraslih pacijenata može postići poboljšanje uz konzervativne metode lečenja. 

 

Fiziopreventiva pomaže u lečenju skolioze 

Skolioza kod odraslih može značajno uticati na kvalitet života, ali pravilnim tretmanom simptomi se mogu držati pod kontrolom. Fizikalnom terapijom, kineziterapijom i manuelnim tehnikama,  u Fizziopreventivi, delujemo na mišiće i sprečavamo progresiju skolioze , a možemo pomoći i u smanjenju bola i poboljšanju funkcionalnosti kičme. 

Ako imate problema sa skoliozom, ne čekajte da simptomi postanu ozbiljniji – kontaktirajte nas i zakazujte konsultacije sa našim stručnim timom kako bismo zajedno pronašli najbolje rešenje za vaše zdravlje! 

Tag:

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *