Lodaer Img

10 osnovnih vežbi fizikalne terapije – Za olakšanje bolova

10 osnovnih vežbi fizikalne terapije - Za olakšanje bolova

10 osnovnih vežbi fizikalne terapije – Verovatno ste iskusili nelagodnost bolova u donjem delu leđa, ali šta ako postoje ciljane vežbe koje mogu pomoći da se ublaži taj dosadni bol i promoviše jači, otporniji leđa? Zamislite seriju od deset ključnih vežbi fizikalne terapije posebno dizajniranih da pruže olakšanje i poboljšaju zdravlje vašeg donjeg dela leđa. Ove vežbe nude više od privremenog komfora; cilj im je da se adresira koren uzroka vaših problema i postavite vas na put ka dugoročnom olakšanju i boljem zdravlju kičme.

Pelvični nagibi

Pelvični nagibi su osnovna vežba za rešavanje bolova u donjem delu leđa. Kao deo 10 osnovnih vežbi fizikalne terapije za olakšanje bolova u donjem delu leđa, imaju ključnu ulogu u jačanju mišića trupa koji podržavaju donji deo leđa. Kada se izvode ispravno, pelvični nagibi mogu pomoći u ublažavanju bolova u donjem delu leđa poboljšavajući stabilnost i fleksibilnost lumbalne kičme.

U fizikalnoj terapiji u Beogradu, često se preporučuju pelvični nagibi za osobe koje imaju bolove u donjem delu leđa. Angažovanjem mišića stomaka i nežnim naginjanjem karlice, ova vežba pomaže u otpuštanju napetosti u donjem delu leđa dok promoviše pravilno poravnanje kičme. Redovno vežbanje pelvičnih nagiba takođe može poboljšati svest o telu i podstaći bolju posturu tokom svakodnevnih aktivnosti.

Ako tražite olakšanje od bolova u donjem delu leđa, uključivanje pelvičnih nagiba u svoju dnevnu rutinu može biti korak ka tome. Zapamtite da vežbu obavljate pažljivo, fokusirajući se na kontrolisane pokrete i pravilnu formu kako biste maksimizirali njen efekat u rešavanju nelagodnosti u donjem delu leđa.

10 osnovnih vežbi fizikalne terapije – Vežba mačka-krava

Rastezanje mačke i krave je dinamična vežba inspirisana jogom koja ima za cilj promovisanje fleksibilnosti i pokretljivosti kičme. Ovaj nežan pokret je koristan za osobe koje traže olakšanje od bolova u donjem delu leđa.

Da biste izveli rastezanje mačke i krave, počnite na rukama i kolenima u položaju stola. Dok udišete, savijte leđa prema plafonu, gurajući bradu prema grudima (pozicija „Mačke“). Zatim, dok izdišete, spustite stomak prema podu, podižući glavu i repnu kost prema plafonu (pozicija „Krave“). Ponavljajte ovaj fluidni pokret, sinhronizujući disanje sa pokretom.

Rastezanje mačke i krave pomaže povećanju fleksibilnosti kičme, oslobađanju napetosti u leđnim mišićima i poboljšanju držanja tela. Takođe podstiče svest o telu. Zapamtite da se krećete polako i nežno, slušajući signale svog tela.

Ova vežba može biti umirujući dodatak vašoj svakodnevnoj rutini, pružajući osećaj povezanosti između daha i pokreta.

10 osnovnih vežbi fizikalne terapije – Vežba „Pas ptica“

Kako možete angažovati više mišićnih grupa da ojačate svoje jezgro i stabilizujete donji deo leđa? Vežba „Pas i ptica“ je fantastičan način da postignete ovo.

Počnite na rukama i kolenima, obezbedite da su vam zglobovi direktno ispod ramena, a kolena ispod kukova. Aktivirajte mišiće jezgra tako što ćete povući pupak ka kičmi.

Ispružite desnu nogu direktno unazad dok istovremeno pružate levu ruku napred. Držite kukove u ravni i izbegavajte savijanje leđa. Održavajte ovu poziciju nekoliko sekundi pre nego što se vratite u početni položaj i promenite strane.

Ova vežba ne samo da jača vaše jezgro, već i poboljšava ravnotežu i stabilnost. Uključivanjem vežbe „Pas i ptica“ u vašu rutinu, možete efikasno ublažiti bol u donjem delu leđa i sprečiti buduće nelagodnosti. Zapamtite da dišete ravnomerno tokom pokreta i fokusirajte se na održavanje pravilne forme za optimalne rezultate.

10 osnovnih vežbi fizikalne terapije – Vežba mosta

Da biste efikasno ojačali mišiće donjeg dela leđa i trbušne mišiće, poboljšali stabilnost i fleksibilnost, Vežba most je izuzetno koristan dodatak vašoj rutini. Ova vežba cilja gluteusne mišiće, donji deo leđa i trbušne mišiće, koji su ključni za podršku kičmi i održavanje pravilne posture.

Da biste izveli vežbu most, lezite na leđa sa savijenim kolenima i stopalima na podu. Aktivirajte trbušne mišiće i podignite kukove sa poda, stvarajući ravnu liniju od ramena do kolena. Držite ovu poziciju nekoliko sekundi pre nego što se spustite nazad. Ponovite nekoliko setova.

Vežba most ne samo što pomaže u ublažavanju bolova u donjem delu leđa, već i poboljšava ukupnu snagu i izdržljivost. Uključivanjem ove vežbe u vašu rutinu, preduzimate proaktivne korake ka poboljšanju zdravlja leđa i celokupnog blagostanja. Zapamtite da treba da slušate svoje telo i da se posavetujete sa zdravstvenim stručnjakom pre nego što započnete bilo koji novi režim vežbanja.

10 osnovnih vežbi fizikalne terapije – Vežba mrtvog insekta

Kako napredujete u jačanju i stabilizaciji mišića donjeg dela leđa i core-a, Vežba Mrtva Buba se pojavljuje kao vredan dodatak vašoj rutini. Ova vežba je osmišljena da poboljša stabilnost core-a i koordinaciju, što je ključno za podršku donjem delu leđa i prevenciju bola.

Da biste izveli Vežbu Mrtva Buba, lezite na leđa sa rukama pruženim ka plafonu i nogama podignutim sa savijenim kolenima pod pravim uglom. Polako spustite jednu ruku iza glave dok istovremeno ispravljate suprotnu nogu ka podu. Vratite se u početni položaj i promenite strane.

Ovaj pokret izaziva vaše core mišiće da rade zajedno na koordinisan način, promovišući bolju posturu i smanjujući napor na donjem delu leđa. Uključivanjem Vežbe Mrtva Buba u vašu rutinu, možete izgraditi snažnu osnovu koja podržava vašu kičmu i pomaže u ublažavanju bola u donjem delu leđa.

Vežba Superman

Vežba „Supermen“ je dinamičan pokret koji cilja mišiće u donjem delu leđa i core-u, pomažući da ojačate i stabilizujete ove ključne oblasti. Redovnim izvođenjem ove vežbe možete poboljšati držanje tela i smanjiti bol u donjem delu leđa.

Da biste izveli vežbu „Supermen“, lezite licem nadole na pod sa rukama ispruženim ispred sebe i nogama pravo iza sebe. Istovremeno podignite ruke, grudni koš i noge sa poda, stvarajući „lebdeću“ poziciju poput Supermena. Držite ovu poziciju nekoliko sekundi, angažujući mišiće donjeg dela leđa i core-a, zatim se lagano spustite nazad. Ponavljajte ovaj pokret određeni broj ponavljanja.

Zapamtite da se fokusirate na održavanje pravilne forme tokom vežbe kako biste maksimizirali njene koristi i sprečili napetost. Vežba „Supermen“ je odličan način da ciljate teško dostupne mišiće u donjem delu leđa i core-u, pružajući jačanje vežbanja koje može doprineti vašem ukupnom zdravlju kičme i stabilnosti.

Dodajte ovu vežbu u svoju rutinu kako biste izgradili jači donji deo leđa i core, podržavajući vašu kičmu i smanjujući nelagodnost.

Varijacije daske

Želite li da dodate raznovrsnost i izazov vašoj rutini jačanja core-a? Varijacije planka su odličan način da ciljate ne samo svoj core, već i ramena, leđa i gluteus.

Bočni plankovi, plankovi na podlakticama i plankovi sa podizanjem nogu su odlične opcije za rad različitih mišićnih grupa i poboljšanje ukupne stabilnosti.

Bočni plankovi angažuju bočne mišiće, pomažući u poboljšanju posturo i smanjenju rizika od bolova u donjem delu leđa.

Plankovi na podlakticama ciljaju ceo core, uključujući transverzalni abdominis, koji deluje kao prirodni korset za vaše telo.

Plank sa podizanjem nogu dodaje dodatni izazov uključivanjem pokreta nogu, poboljšavajući balans i jačajući donji deo leđa.

Sedeći torzija kičme

Da biste efikasno ciljali i oslobodili napetost u donjem delu leđa, razmislite o uključivanju Sedeće spinalne rotacije u svoju rutinu. Ova vežba je korisna za poboljšanje fleksibilnosti i smanjenje ukočenosti kičme.

Počnite tako što ćete sedeti na podu sa ispruženim nogama ispred sebe. Prekrižite jednu nogu preko druge, stavljajući stopalo ravno na pod pored suprotne kolena. Zatim okrenite torzo ka savijenoj nozi, stavljajući suprotni lakat spolja na savijeno koleno i blago se vrteći da produbite istezanje.

Držite ovu poziciju oko 30 sekundi fokusirajući se na disanje. Zapamtite da tokom rotacije držite leđa prava kako biste izbegli naprezanje mišića.

Sedeća spinalna rotacija može pomoći u ublažavanju nelagodnosti i povećanju pokretljivosti donjeg dela leđa, čineći je dragocenim dodatkom vašoj rutini za upravljanje bolom u leđima. Redovno vežbajte ovu vežbu kako biste osetili koristi od fleksibilnije i otpornije kičme.

Mostovi za gluteuse

Za efikasno olakšanje i jačanje donjeg dela leđa, uključivanje Mostova za Glute u vašu rutinu vežbanja može biti veoma korisno. Mostovi za Glute ciljaju gluteus maximus, najveći mišić u vašim gluteusima, zajedno sa mišićima zadnje lože i donjim leđima.

Da biste izveli Most za Glute, lezite na leđa sa savijenim kolenima i stopalima na podu. Aktivirajte core, stegnite gluteuse i podignite kukove sa poda dok vaše telo ne formira ravnu liniju od ramena do kolena. Zadržite ovu poziciju nekoliko sekundi pre nego što se vratite nazad.

Podizanje ruku/noge u položaju četvoronoške

Uključivanje podizanja ruku/noge u četvoronoške u svoju rutinu za olakšanje bolova u donjem delu leđa može biti veoma efikasan način za ciljano jačanje mišića trbuha i leđa. Ova vežba pomaže poboljšanju stabilnosti i ravnoteže, što je ključno za podršku donjem delu leđa i sprečavanje budućih bolova.

Da biste izveli podizanje ruke/noge u četvoronoške, počnite na rukama i kolenima, tako da su vam zapešća ispod ramena, a kolena ispod kukova. Držeći trbušne mišiće zategnute, istovremeno ispružite jednu ruku pravo ispred sebe i suprotnu nogu pravo unazad. Držite tu poziciju nekoliko sekundi, zatim se vratite u početni položaj i promenite strane. Ponovite ovaj pokret za set ponavljanja sa svake strane.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *